سخنان حداد عادل درباره رابطه زبان فارسی و زبان های قومی

[ad_1]

غلامعلی حداد عادل با اشاره به لزوم غیرت زبان فارسی می گوید: زبان فارسی به قدری شیرین و در دل و ذهن همه ایرانیان، چه زبان مادری آنها فارسی باشد و چه غیر فارسی، جاری است که هیچ توطئه ای نمی تواند. بین مردم ایران و زبان فارسی صورت می گیرد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت وگو با ایسنا، درباره میزان مجاز بودن حساسیت ها نسبت به زبان فارسی و همچنین زبان های قومی و محلی، اظهار کرد: به طور کلی تعصب کار خوبی نیست؛ بلکه باید به این موضوع اشاره کرد که این موضوع تا چه حد مجاز است. اما تعصب نسبت به زبان فارسی مطلوب است. من از کلمه غیرت به جای تعصب استفاده می کنم. توصیه و آرزوی ما این است که همه ایرانیان به زبان فارسی غبطه می خورند و هرگاه در معرض آن زبان قرار می گیرند واکنش نشان دهند و از آن محافظت کنند.

او گفت: در گذشته بوده، امروز هم هست. و علت ماندگاری و تقویت و گسترش زبان فارسی در ایران عشق و علاقه و غیرت و تعصب مردم ایران نسبت به زبان فارسی بوده است و امروز باید تقویت شود.

حداد عادل به روش این پرسش نیز اشاره کرد و اظهار داشت: راهش این است که از مدارس شروع شود تا دانش آموزان طعم شیرینی زبان فارسی را بچشند و در واقع با این زبان فرهنگ خود و خود را بشناسند.

وی همچنین درباره حساسیت و تعصب نسبت به زبان‌های قومی و محلی گفت: زبان‌های بومی نیز بخشی از واقعیت‌های فرهنگی و سرمایه فرهنگی کشور ما هستند و همانطور که افرادی که به این زبان‌ها صحبت می‌کنند برای ما عزیز هستند، زبان آنها نیز برای ما عزیز است. و اساساً در ایران هستیم.” ما مشکلی به نام رقابت زبان فارسی با زبان های مختلف قومی، محلی و مادری نداریم. این بدان معناست که مردم در همه جا آزادانه به زبان محلی، مادری و قومی خود صحبت می کنند و زبان ملی آنها فارسی است. آنها دو هزار سال است که در اکوسیستم فرهنگی ما به صورت مسالمت آمیز همزیستی داشته اند و همچنان خواهند بود.

غلامعلی حداد عادل درباره تأثیر رویدادهای سیاسی دهه‌های اخیر مانند دوران استعمار انگلیس در ایران، گفت: می‌دانید که بحث زبان یکی از بهانه‌هایی است که استعمار همواره برای مداخله در کشورها به کار می‌برد.

وی افزود: یک بار در دهه 1920 در کشورمان بعد از جنگ جهانی دوم دیدیم که نیروهای اشغالگر شوروی در ایران برای جدا کردن آذربایجان از ایران از جمله همین تفاوت های زبانی و بحث زبان، اما چگونه مردم آذربایجان و همه مردم ایران در آن سال ها فریب این توطئه را نخوردند، امروز هم به برکت انقلاب اسلامی، رشد سیاسی مردم و آگاهی بخشی، این توطئه راه به جایی نمی برد و این زبان آنقدر شیرین و … در قلب و ذهن همه ایرانیان چه زبان مادری آنها فارسی باشد چه نباشد هیچ توطئه ای وجود ندارد که بتواند بین مردم ایران و زبان فارسی فاصله بیندازد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.