میرطاهر: تحریم ها علیه روسیه یک شمشیر دولبه است

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: جنگ اوکراین یکی از مهمترین پدیده های قرن بیست و یکم است و به تغییر ماهیت، ساختار و روند نظام بین الملل منجر خواهد شد.

سیدرضا میرطاهر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تحولات و طولانی شدن بحران اوکراین، گفت: یکی از دلایل اصلی شکست روسیه در جنگ با اوکراین، محاسبه اشتباه مسکو در نقش و حمایت غرب از اوکراین بود. ” در تجربه گرجستان تصور می شد با توجه به وضعیت آمریکا و ناتو در سال 2021 و خروج این کشور از افغانستان، غرب به نمایندگی از اوکراین مداخله فعالی نخواهد داشت، اما اکنون نشان داده است که این محاسبه روس ها نادرست بوده است. برعکس، می بینیم که غرب به دنبال آن است که از فرصت جنگ در اوکراین هر چه سریعتر استفاده کند تا روسیه و ظرفیت نظامی، اقتصادی و سیاسی آن را تضعیف کند و روسیه را از یک قدرت مدعی بین المللی به یک قدرت منطقه ای ضعیف تبدیل کند.

وی ادامه داد: روس ها به این نتیجه رسیده اند که روسیه اکنون در حال جنگ با بلوک غرب است و ارتش اوکراین با حمایت اروپا و قدرت نظامی آمریکا در حال جنگ با روسیه است. انبوهی از تجهیزات نیمه سنگین و سنگین از غرب به اوکراین سرازیر شد. بان کی مون، دبیرکل ناتو گفت که بلوک غرب 8 میلیارد دلار تسلیحات به اوکراین داده است و به نظر می رسد که این روند در حال تشدید است، به ویژه با طرح 33 میلیارد دلاری بایدن برای کنگره، که شامل کمک های امنیتی و نظامی می شود. به اوکراین حمله می کند.

او گفت: «این نشان می دهد که ایالات متحده در جنگ اوکراین سرمایه گذاری کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که به دنبال شکست استراتژیک روسیه هستند، بنابراین باید گفت که بحران اوکراین امتیازی برای آمریکاست و به همین دلیل حتی اروپا نیز می‌خواهد اجازه دهد جنگ ادامه یابد. آنها متوجه شده اند که روسیه نقاط ضعف زیادی دارد و به همین دلیل سعی می کنند تا آنجا که ممکن است آن را تضعیف کنند.

میرطاهر گفت: مقوله هایی مانند فرماندهی، کنترل، اطلاعات و رایانه از موضوعات مهم در جنگ قرن بیست و یکم هستند و به نظر می رسد روس ها در این زمینه ها ضعف های زیادی دارند. از سوی دیگر، روس ها قادر به پیشی گرفتن از نقاط قوت اوکراین به ویژه قابلیت های پهپادی این کشور نیستند. من معتقدم که پس از سه ماه دیگر مشخص شد که موازنه جنگ به ضرر روسیه در حال تغییر است. برتری اطلاعاتی اوکراین در این دوره قابل توجه است، اگرچه از ابتدا تا کنون، اوکراین از حمایت کامل ناتو و ایالات متحده برخوردار بوده است. فقدان اطلاعات روس ها و ناتوانی آنها در اقدام غرب، جریان جنگ را به نفع اوکراین تبدیل کرد و ادامه این وضعیت شکست های بیشتری را برای روسیه به همراه داشت.

وی ادامه داد: روس ها به وضوح از هدف اصلی خود یعنی حمله به اوکراین صرف نظر کرده اند و اکنون باید بین حفظ اشغال خود در جنوب اوکراین و دونتسک و لوهانسک یا تصمیم به عقب نشینی یکی را انتخاب کنند، در غیر این صورت مشکلات بزرگی در آینده وجود خواهد داشت.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: جنگ در اوکراین برای روسیه فرساینده و تقویت کننده منافع اوکراین است. با این حال، جنگ گران است و با وجود تحریم‌های سخت علیه روسیه، مشخص نیست که مسکو تا چه زمانی می‌تواند حمایت مالی و لجستیکی برای جنگ ارائه دهد و مشخص نیست که انبارهای تسلیحات تا چه زمانی مسئول خواهند بود. اگر روس ها زودتر اقدام موثری انجام ندهند یا جنگ را خاتمه دهند، در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و این تبدیل به پاشنه آشیل پوتین خواهد شد.

میرطاهر در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی آمریکا آنقدر قوی است که عجله ای برای توافق ندارد؟ وی گفت: آمریکا در دوران ترامپ و بایدن تاکید کرد که دو قدرت بزرگ روسیه و چین تهدیدی برای آمریکا هستند و از این دو قدرت به عنوان قدرت های تجدیدنظر طلب یاد کردند. در این درگیری طولانی، ایالات متحده از ابزارهای اقتصادی با چین استفاده کرد و دولت بایدن از ابتدا موضع خصمانه ای در قبال روسیه اتخاذ کرد و روسیه را برای اعمال تحریم های مختلف و کاهش روابط تحت فشار قرار داد و جنگ در اوکراین به نقطه عطفی تبدیل شد.

وی گفت: علاوه بر حمایت مالی و لجستیکی از اوکراین، یکی از دیگر اقدامات خصمانه غرب علیه روسیه، اعمال بی سابقه ترین تحریم ها علیه روسیه بود که تمام جنبه های حیات بین المللی روسیه را هدف قرار داد.

این کارشناس مسائل بین الملل اما خاطرنشان کرد: اما موضوع تحریم های آمریکا علیه روسیه در بحث اوکراین یک نقطه ضعف دارد؛ تحریم روسیه شمشیر دولبه است، گرسنگی ناشی از تحریم ها و محدودیت در ترانزیت انرژی و کالاهای استراتژیک. .

میرطاهر گفت: در اینجا نقش کشورهای خوب نفتی از جمله ایران و ونزوئلا برجسته می شود و حتی ایران و ونزوئلا به تدریج اروپا را متقاعد می کنند که با تحریم کامل نفتی، آن را از درآمدهای نفتی غنی خود محروم کند، روسیه، بنابراین گام بعدی این است که تحریم». گاز روسیه اما در اروپا از جمله مجارستان و بلغارستان با تحریم نفت و گاز روسیه مخالفت هایی وجود دارد.

وی افزود: فراموش نکنیم که شاید موضوع اوکراین مربوط به برجام یا سایر مسائل در حوزه انرژی باشد اما وقتی می توانند آن موضوع را مدیریت کنند دیگر نیازی به ایران و دیگران ندارند. به هر حال اکنون زمان مناسبی است که آنها کشورهایی را که تاکنون خارج از زنجیره تولید و فروش نفت و گاز بودند مانند ایران و ونزوئلا وارد کنند و شاید رسیدن به توافق با ایران در شورای امنیت سازمان ملل در اینجا مهم باشد. شواهد نشان می دهد که موانع زیادی برای دستیابی به این امر وجود دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.