مذاکرات وین شکسته شد، اما موانع باقی مانده است

[ad_1]

یک پایگاه تحلیلی در گزارشی از سفر اخیر نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به تهران برای رفع موانع موجود برای دستیابی به توافق از طریق این مذاکرات، اعلام کرد که موانع موجود در مذاکرات وین قابل حل است.

پایگاه تحلیلی دیپلماتیک در گزارشی درباره سفر اخیر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا نوشت: «مقامات آمریکایی روز جمعه گفتند که هنوز منتظر توضیحات بیشتر انریکه مورا و تیمش درباره رایزنی‌ها هستند». نماینده در مذاکرات وین-تهران. آنها این هفته در ایران حضور دارند، اما در عین حال این سیگنال را ارسال کرده اند که نسبت به افتتاحیه بزرگ در این زمینه چندان خوشبین نیستند.

بر اساس این گزارش، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: «همانطور که هست، این توافق هنوز نهایی نشده است. او گفت: «این به خود ایران بستگی دارد که بخواهد به زودی به توافق برسد یا خیر. ما و شرکایمان آماده ایم. ما مدتی است که آماده بودیم، اما اکنون واقعاً به ایران بستگی دارد.»

در این گزارش همچنین آمده است که یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که هنوز موانعی برای دستیابی به توافق بر سر از سرگیری توافق هسته ای ایران وجود دارد، اما هنوز راه هایی برای غلبه بر آنها وجود دارد. این مقام ارشد اروپایی گفت: ما هنوز موانع سختی بر سر راه توافق داریم، اما گفت و گوی خوب، صریح و طولانی با ایران نشان داد که آنها روی آن کار می کنند. البته آمریکایی ها هم. بنابراین هنوز راهی برای غلبه بر مشکلات وجود دارد. “این چیزی است که ما روی آن کار خواهیم کرد.”

علاوه بر این، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که پاسخ ایران پس از ارسال پیام مورا به ایرانی‌ها مبنی بر عدم ادامه این وضعیت، «بسیار مثبت» بود. بورل در نشست وزرای خارجه G7 به خبرنگاران گفت: «این مسائل یک شبه قابل حل نیستند. فرض کنید معاملات مسدود شده بود و اکنون رایگان است. اوضاع بهتر از حد انتظار پیش می رود. مذاکرات به بن بست رسیده بود و اکنون از سر گرفته شده است.»

مذاکرات وین که اندکی پس از روی کار آمدن جو بایدن در ایالات متحده برای احیای توافق هسته ای و لغو تحریم های ایران در آوریل 2021 آغاز شد، به دنبال برخی تحولات بین المللی اخیر از جمله حمله روسیه به اوکراین و مناقشه تهران-واشنگتن در مورد ایران آغاز شد. برخی موضوعات باقی مانده در مذاکرات تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

در همین راستا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در صفحه توئیتر خود با اشاره به سفر اخیر انریکه مورا به تهران و رایزنی‌های وی با علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران، نوشت: به گفته آقای بورل، آقای مورا سفر به تهران و گفتگو با همکارم آقای باقری فرصت دیگری برای تمرکز بر ابتکارات برای حل مسائل باقی مانده از مذاکرات وین بود و در صورتی که آمریکا تصمیم سیاسی بگیرد و به تعهدات خود عمل کند، توافق خوب و قابل اعتمادی حاصل خواهد شد.

در ادامه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در توئیتی نوشت: مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده است که تنها با پایبندی طرف اشتباه به منطق و راه‌حل‌های اصولی می‌توان گره را باز کرد. آمریکا با غفلت و اروپا با انفعال فرصت بهره مندی از خوبی های اثبات شده ایران را از بین بردند. اگر آنها اراده ای برای بازگشت داشته باشند، ما آماده ایم و توافق در دسترس است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.